Önce kanına girecekler. Hayali zorluklar yaratıp, olmadık ödüller vaat edecekler. Sırf güvenini kazanmak için.
Güvenme.
Sonra yanına tanımadığın insanlar katacak; en derin, en mahrem korkularınla yüzleştirecekler. Seni oyuna getirip vazgeçirmek için.
Vazgeçme.
En son rüyalarına göz dikecek, sınırlarını zorlayacak, ışığını çalacaklar. Ama sen, sonu ne olursa olsun, içindeki sese inan.
Karanlığa teslim olma.
Patlak veren bir felaketle rayından çıkan bir reality-show yarışması ve kendilerini bekleyen tehlikelerden habersiz, kaybetmemeye kararlı yarışmacılar. Sonu belirsiz bir hayatta kalma oyunu ve bu oyunun parçası olmayı reddedip içgüdülerine tutunan bir kadın. Okurların ve eleştirmenlerin övgüyle karşıladığı Son, insan ruhunun sınırlarına dair, ele avuca sığmayan, kışkırtıcı bir hikâye.
Yayın hakları 20’den fazla ülkeye satıldı.
Sıra dışı kurgusuyla tüm dünyada ses getirdi.
Yayınlandığı ülkelerde yılın kitabı olarak öne çıkarıldı.
“Kitabı okurken kendinizi, son süratle uçuruma doğru giden bir arabanın ön koltuğunda oturuyormuş gibi hissedeceksiniz.”
-Amazon-
“Alexandra Oliva alabildiğine samimi ve sezgi dolu kalemiyle, kendini okura sevdiren, kanlı canlı bir kadın karakter yaratıyor.”
-Publishers Weekly (Starred Review)-
“Gerilim yüklü, muhteşem ve zekice kaleme alınmış bir hikâye. Okurken geçirdiğim bir saniyeye bile acımadım.”
-Lauren Beukes, The New York Times Çoksatan Yazarı-

 YORUM

 

Selam Son kitabına ekim ayında başlamıştım aslında ama aksilikler nedenile 10 sayfa okuyup bırakmıştım. 10 sayfa bile sürekli sabırsızlanmama yetti.


Reality-show yarışmalarımı günümüzde çok moda ve bir çok kişi sır ünlü olma para gibi nedenlerle bu yarışmalara başvuruyor. Ama bu kitaptaki yarışma bunun çok daha ötesinde "Açlık Oyunları"nın daha farklı bir versiyonu gibi. Acımasız, ölme riskiniz var. Ve yarışmanın kuralları bile net değil.. Sonu belli olmayan bir hayatta kalma oyunu gibi düşünün. Ama işler değişipte yarışma alanını ölümcül bir salgın sarar ve bundan habersiz bir yarışmacısınız. Ne yapardınız? Nasıl bir bilinçle ilerlerdiniz bu yarışmada?

Bir kitapta hiç mi adranalin düşmez hep mi gerilim olur. Bir bölüm günümüz bölüm yarışmadaki zamanı aradada yarışmayı izleyen izleyicilerin sosyal medyadaki yorumlarından oluşuyor kitap. Yani durmadan ordan oraya gidiyor. İlk defa bu yazım bu kadar hoşuma gitti. Böyle olması merakı ve gerilimi çok daha arttırdı.

Aslında bundan bir kaç yıl sonra bu tarz yarışmalarınım olabiliritesi düşünükerek yazılmış bir kitap. Yarışmada merhamiyet, acıma, yardımlaşma gibi insani duyguları yitiriş var. Açlık, pislik, hayatta kalma mücadelesi son safada. En önemlisi hırs var birinci olmak için, yenilmemek için vazgeçilenler düşünülecek şeyler.

Bir çok distopya okudum ama beni içlerinde en düşündüreni, sorgulatanı bu oldu.

Bir çok distopyaya benzerliği var ama düşündürmesi ve sorgulatması ile diğer kitaplardan ayrılıyor.

Farklı bir kapak tasarımı var. Ciltli gibi dursada baştaki iki kapak yapışık arkada tek kapak var. Tasarımına kesinlikle bayıldım. Okumadan öncede kapağı beğenmiştim ama okuyunca çok daha mantıklı geldi. Kapak resmi kesinlikle harikaaa!


Puanım: 5/5