ALTIN OĞUL-PIERCE BROW

 

 TANITIM

 Mars Enstitüsü’ndeki amansız rekabetten zaferle çıkan Darrow, namı diğer Azrail, yönetici seçkinler arasında saygın bir konuma yükselmiş, en zalim ve zeki Altınlara; Eşsiz Yaralılara katılmıştır. Ancak Darrow onlardan biri değildir: Geleceğin yalanlar üzerine kurulu olduğu, trajediyle dolu, unutamayacağı ve affedemeyeceği bir geçmişi vardır.

Sistemi içeriden yıkma hedefine ulaşmak için herhangi bir Altın değil; en iyi, en güçlü, en zeki, en vazgeçilmez Altın olmalıdır. Halkını aydınlığa çıkarmasının başka yolu yoktur ancak bu yol boyunca attığı her adım, Darrow’un kendi gölgesini biraz daha karartacaktır.
“İlk kitaptan çok üstün bir devam kitabı; öncülünü akla gelebilecek her bağlamda bir adım öteye taşıyor… Bilimkurgu hayranları için yılın en iyi kitabı olmaya aday.” Tor.com

“Pierce Brown’ın evreninde ilkellik ile yüksek teknoloji yan yana geliyor; aldatmaca ve kahramanlıkların dozu artıyor, macera da asla hız kesmiyor. Darrow ise daha ağır fiziksel ve duygusal çatışmalara giriyor.” Amazon.com, Seira Wilson
“Sürükleyici… Altın Oğul normalde bir üçlemenin son kitabından beklenecek, distopyaları yerle bir eden türde bir macera ve klişelere başkaldıran bir devam kitabı.” Entertainment Weekly
“Hikâyeyi Enstitü’nün dar alanından çıkaran Altın Oğul, Brown’ın edebiyat dünyasındaki ilk eserinden de başarılı bir kitap. Çatışma daha kapsamlı bir boyut kazanıyor ve çocuk oyunu olmaktan çıkıp Güneş Sistemi’nin kaderini belirleyecek gerçek bir
savaşa dönüşüyor.” Library Journal

“Kızıl Yükseliş’ten daha tehlikeli; aldatmacaları ve sürprizleri ise onunkiler kadar heyecan dolu. Sonunda ağzınız açık kalacak ve Brown’ın tam anlamıyla özgün, fazlasıyla nefes kesici serisinin sonunu dört gözle bekleyeceksiniz.” Booklist

YORUM


Selam deli dolu, şirin mi şirin kitap dostlarım! Kitabı sevince seslenişim bile değişti :).
Seri kitapları yorumlarken ilk kitap hakkında spolier vermemek için konuya pek giremiyorum. Konuyu merak edenler bir kaç fotoğraf gerideki Kızıl Yükseliş kitabına bakabilirler.
Yazar nerde bırakmışsa ustaca devam ettiriyor seriyi. Yine olay üzerine olay ve yeni bir sürü karakter. Karakterleri hatırlamak zor olsada olaylara kaptırıyor insan kendini.

Darrow sen nasıl bir karaktersin yani bu kadar acımasız ve duygusuz intikama gidebiliyorsun. Peki Brown nasıl yazdın bu kadar acımasız o sonu yani 3. Kitabın çıkmasına 1 gün kalmamış olsa kafayı yerdim. Nasıl ilerleyecek Sabah Yıldızın'da olaylar çok merak ediyorum. Bir kaç fikrim var ama yazarın daha çok ters köşe yapacağını düşünüyorum.
Ne kadar konu farklı olsada metallerin bulunduğu kitaplar bana Avatar'ı hatırlatıyor. Yani tamamen farklı ama elimde değil. Sissoylu serisiyle benzettiğim noktalar var. Hatta Sissoylunun 2. kitabı yakında okuma kararı aldım. Bu seriyle birlikte özlediğimi fark ettim. Galiba ben metalli konu alan yüm kitap, anime, manga hepsini birbirine bağlıyorum😂. Ama üçününde bambaşka olması ilginç.

Pegasus nasıl yapıyor çeviride bu çizgiyi tutturup hem akıcı hem etkileyici bir dille okuyucuya sunuyor? Çizgisini koruması belkide sevilen yayınevleri arasına girmesindeki en büyük etken.

Çok karışık bir yorum oldu ama son sayfayı okuyup, kitabın kapağını kapatınca kafam karmakarışık, bir tuhaf bıraktı kitap beni. Umarım 3. Kitap kargoda oyalanmazda kavuşurum.